Donice ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Aranżacja ogrodu może przysporzyć o zawrót głowy. Przestrzeń ta musi bowiem sprzyjać roślinom, a jednocześnie być funkcjonalna dla nas. Musi być zatem pięknie, stylowo oraz oryginalnie. Aranżując ogród należy dokładnie przemyśleć, co i w którym miejscu będziemy chcieli umieścić. Ta zasada nie dotyczy jednak wyłącznie ogrodów, ale i balkonów czy tarasów. W osiągnięciu zamierzonego celu mogą nam pomóc odpowiednio dobrane donice ogrodowe. Aby jednak spełniły one swoją funkcję, muszą pasować do stylu ogrodu, a także tworzyć z nim efektywną i spójną całość, nie zaburzając przy tym estetyki przestrzeni. Czym należy kierować się wybierając odpowiednie donice ogrodowe?

Rośliny i ich potrzeby.

Rośliny są decydującym czynnikiem, który wskaże nam, jakie donice wybrać. Muszą być one bowiem dostosowane do wielkości kwiatów, możliwości ich rozrostu, korzeni, a także potrzeb wegetatywnych. Kupując donicę należy również zwrócić uwagę na stopień przepuszczalności materiału, z jakiego została ona wykonana. Donice porowate, które wykonane są z kamionki, gliny lub ceramiki, umożliwią bowiem roślinie odparowanie nadmiaru wilgoci.

Funkcjonalność oraz wytrzymałość.

Kupując donice ogrodowe, które będą służyć nam latami, musimy także zwrócić uwagę na to, czy materiał, z jakiego zostały wykonane wytrzyma długotrwałą eksploatację na zmieniające się, a nawet ekstremalne warunki atmosferyczne. Mowa tu przede wszystkim o prażącym słońcu, mrozie, silnym wietrze oraz wilgoci.

donice ogrodowe

Aby zapobiec wyrywaniu się donic na wietrze, warto zwrócić uwagę na modele ciężkie, np. betonowe, wykonane z kamionki, ceramiki lub gliny. Materiały te występują jednak w różnych wersjach, więc należy zwrócić uwagę na to, by wybrać te, które są mrozoodporne – przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Estetyka, gust i moda.

Jest to równie ważne kryterium podczas wyboru donic – to w końcu my sami będziemy na co dzień patrzeć na swój ogród oraz podziwiać jego piękno. Donice muszą zatem cieszyć nasze oczy oraz być wkomponowane w estetykę ogrodu. 

Jeżeli Twój ogród zaaranżowany jest nowocześnie, wybierz donice minimalistyczne, które wykonane są z materiałów imitujących beton lub nierdzewnego metalu. Ze stylem klasycznym doskonale będą komponować się natomiast donice, które kształtem przypominają dzbany oraz wazy. Styl śródziemnomorski oraz prowansalski doskonale wzbogacą drewniane, zdobione donice, osłonięte technorattanem lub gliniane.

Comments are closed.