Funkcjonalny regał na książki – jak go dobrać?

Dla wielu osób książki są bardzo ważnym elementem codzienności – czy to z powodu nauki lub studiowania, czy po prostu zamiłowania do czytania. Dlatego też odpowiedni mebel do ich przechowywania, półka czy regał na książki jest idealnym rozwiązaniem. W jaki sposób wybrać regał na książki, by dobrze wpisał się w wystrój wnętrza, zapewniał bezpieczne przechowywanie i wygodny dostęp do poszczególnych pozycji książkowych?

Prosty regał na książki do każdego wnętrza

Meble służące do przechowywania książek nie muszą mieć wymyślnych kształtów. To bardzo często proste formy wpisujące się doskonale w wystrój niemal każdego wnętrza. Ich konstrukcja może bazować jedynie na minimalistycznym szkielecie i półkach, albo też być bardziej zaawansowana. Można spotkać regały na książki wykonane z połączenia:

  • stali,
  • drewna,
  • płyt meblowych,
  • szkła,
  • tworzyw sztucznych.

Kolorystyka i styl regałów książkowych również są bardzo zróżnicowane. To zarówno meble bez dodatkowych wyróżników, wpasowujące się w niemal każdy wystrój wnętrza, jak i propozycje zgodne z określonym trendem, na przykład industrialnym, skandynawskim czy nowoczesnym.

regał na książki

Jakie elementy regału są ważne?

Dobry regał na książki może być meblem designerskim, o wyjątkowej linii, jednak obok walorów estetycznych powinien również być funkcjonalny. Warto zwrócić uwagę między innymi na wysokość przestrzeni między półkami, a także ich głębokość. Regał na nietypowe książki może mieć regulowane półki, dzięki którym pomieści różnorodne pozycje. W regale na książki mogą znajdować się również półki zamknięte drzwiami czy też przeszklone, przez co staje się on częściowo szafką czy witryną. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne przechowywanie cenniejszych pozycji, przeciwdziałanie ich kurzeniu się.

Wiszący czy stojący regał na książki?

Regał na książki to zarówno pojemne, stojące konstrukcje, jak i niewielkie wiszące regały w nowoczesnym stylu – więcej ofert znajdziesz na sfmeble. Oba rozwiązania mogą się sprawdzić, wszystko zależy od dostępnego miejsca oraz wystroju wnętrza. Z pewnością różnego rodzaju półki na książki do montażu na ścianie będą lepsze przy mniejszej ilości książek, a także braku wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Regały stojące, zwłaszcza te o większych wymiarach mogą być jednocześnie głównym punktem w salonie, holu czy gabinecie, pełniąc funkcję dekoracyjną. Zajmą więcej miejsca, ale też pomieszczą znacznie więcej książek.

Comments are closed.