Jak wybrać odpowiednie meble do małego salonu?

Elegancja nie zależy od wielkości pomieszczenia. Idealny mały pokój dzienny powinien być czysty i minimalistyczny, z neutralnymi kolorami i jak najmniejszą ilością mebli. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno, bo nawet na ograniczonej przestrzeni można stworzyć wnętrze z charakterem.

Nie należy ograniczać się do małej sofy

Mała powierzchnia nie oznacza, że trzeba ją wyposażyć w małe meble. Duża, wygodna sofa narożna lub segmentowa jest o wiele bardziej efektywna niż jej mniejsze odpowiedniki. Proste kształty i jasne, neutralne kolory pozwolą dużym meblom idealnie wpasować się w przestrzeń i stać się kluczowym elementem wystroju.

Trzeba zadbać o jak najbardziej efektywne przechowywanie

W małych salonach miejsca do przechowywania są zwykle minimalne lub nie ma ich wcale. Trzeba wycisnąć jak najwięcej z małego pokoju, używając ścian od podłogi do sufitu i dodając stoliki kawowe, otomany i pufy, które pełnią podwójną funkcję.

Można dodać przezroczyste elementy

Szklane lub przezroczyste plastikowe stoliki kawowe i półki dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach i tworzą iluzję otwartej przestrzeni.

Należy wybrać meble bez podłokietników

Meble bez podłokietników działają cudownie w małych przestrzeniach. Bezramienne fotele i sofy są idealne do małych salonów, ponieważ wyglądają na bardziej otwarte i lekkie. Można je uzupełnić wąskimi poduszkami lub poduszkami dla zwiększenia komfortu.

Trzeba używać niskich mebli

  • Aby stworzyć wizualną przestronność, można użyć niskich mebli o prostych i czystych liniach.
  • Aby pomieszczenie nie wyglądało zbyt pusto w pionie, należy dodać obraz lub zdjęcie do ściany.

Nawet małe nóżki mogą sprawić, że meble wydadzą się lżejsze i sprawią, że mały pokój wyda się większy.

Zaleca się używanie otwartych półek i regałów

Zamknięte regały wizualnie przesuwają ściany do przodu, a więc tylko jeszcze bardziej zmniejszają wielkość pomieszczenia. Dlatego w małym salonie, lepiej jest używać otwartych półek i regałów, a nie wypełniać je po brzegi, aby nie tworzyć bałaganu i wizualnego hałasu.

Nie należy zapominać o lustrach

Chociaż lustro nie jest bezpośrednio związane z meblami, jest jednym z najwierniejszych pomocników w dekorowaniu małych przestrzeni. Można powiesić go nad kanapą lub umieść naprzeciwko okna, aby optycznie powiększyć pomieszczenie.

Comments are closed.