Lampa podłogowa — rodzaje i konstrukcja części oświetleniowej
Harmonijne i funkcjonalne oświetlenie pomieszczeń składa się z wielu rodzajów lamp — a jednymi z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych są lampy podłogowe. Nie wymagają żadnej instalacji, można je łatwo przemieszczać po pomieszczeniu, mogą nadać odpowiedni nastrój i stać się prawdziwą ozdobą wystroju. Jednak w tej kwestii wiele zależy od tego, jak wybrać lampę podłogową. Po tym wszystkim, jeśli nie wziąć pod uwagę pewne niuanse, zakup przyniesie tylko frustrację.
Jakie są lampy podłogowe?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która lampa podłogowa jest lepsza — wszystko zależy od warunków i celów. Różne sytuacje wymagają różnych rozwiązań. Zwłaszcza, że różnią się one od siebie wieloma parametrami. Ocenę należy rozpocząć od różnorodności tego sprzętu i sprawdź ofertę sklepu SFmeble:
- Funkcjonalne lampy podłogowe. Najważniejsze w nich nie jest wzornictwo, tylko funkcjonalność. Może się to poważnie różnić w zależności od modelu. Na przykład, wysokie (od 2m) lampy podłogowe są w stanie całkowicie zastąpić górne światło świateł punktowych. A wersja z regulowaną pozycją i teleskopowymi nogami jest niezastąpiona w miejscu pracy.
- Dekoracyjne lampy podłogowe. Tego typu oprawy zazwyczaj nie wyróżniają się ani specjalną mocą, ani żadnymi ustawieniami. Ich zadaniem jest stworzenie samego nastroju, atmosfery pomieszczenia, podkreślenie światłem niektórych decyzji projektowych i zwrócenie uwagi nietypowym wyglądem obudowy i lamp, ale nie więcej.
Konstrukcja części oświetleniowej
Przy wyborze lampy podłogowej należy też wziąć pod uwagę konstrukcję części oświetleniowej, dzięki której powstaje strumień świetlny. Są to trzy rodzaje:
- Światło kierunkowe. Dzięki nieprzezroczystemu plafonowi, który zazwyczaj ma kształt walca, stożka lub kuli, światło uzyskuje wyraźnie wydzieloną orientację, jak w jakimś reflektorze. W niektórych modelach kierunek padania światła może być jednak odwrócony.
- Światło rozproszone. Oprawy te mają półprzezroczysty klosz. Dzięki temu światło nie ma wyraźnego kierunku i miękko rozprasza się we wszystkich kierunkach. Dlatego nie nadaje się do pracy lub akcentu na wystrój w pokoju, tylko dla relaksu i odpoczynku.
- Światło odbite. W swojej istocie te lampy podłogowe należą do kategorii tych z kierunkowym światłem. Są one po prostu skierowane np. nie na stół, tylko na sufit lub ścianę, od której odbija się strumień światła. Pozwala to na wizualne powiększenie przestrzeni.