W żadnym domu nie może zabraknąć oświetlenia, dzięki któremu nie trzeba poruszać się w ciemnościach po zmroku. Obecnie do wyboru jest wiele źródeł światła, które można dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji, oczekiwań, aranżacji wnętrza. Do wyboru są wielorakie lampy, kinkiety, żyrandole, halogeny, reflektorki, taśmy ledowe itd. Oświetlenie może być praktyczną dekoracją, pozwalającą na stworzenie nastrojowego klimatu. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru nie ma problemu z dobraniem go do pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia czy wielkości.
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do domu?
Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, które pełni szereg funkcji, w tym reprezentacyjną. Spędza się w nim wiele czasu – spotkania z gośćmi, zabawa z dziećmi, oglądanie telewizji, spożywanie posiłków itd. Pokój dzienny jest najczęściej najlepiej doświetlony, ale po zmroku potrzebne będą dodatkowe źródła sztucznego światła. Najpopularniejsze są żyrandole, ale to nie jedyna możliwość. Warto postawić też na różne lampy, wydzielając za ich pomocą strefy funkcjonalne. Istotne jest to, aby oświetlenie dobierać do aranżacji wnętrza, tworząc spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia. W strefie wypoczynkowej przyda się żyrandol, plafon lub lampa wisząca. Do stworzenia nastrojowego klimatu można wykorzystać kinkiety, lampki stołowe czy wysoką lampę stojącą. Przydadzą się także światła punktowe w postaci taśm LED, dzięki którym można kierować światło w konkretnym kierunku.
Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia do kuchni, aby można było komfortowo przygotowywać posiłki i je spożywać w rodzinnym gronie. Zadaniem oświetlenia głównego jest zapewnienie dużej ilości światła, co zapewni swobodę poruszania się po pomieszczeniu. Do oświetlenia blatu kuchennego warto sięgnąć po dodatkowe źródło światła, wystarczy zamontować je pod szafkami. Świetnie sprawdzają się taśmy LED, które wygalają estetycznie i dają ogromne możliwości aranżacyjne. Z kolei nad stołem jadalnym mile widziana będzie lampa wisząca, można też zdecydować się na montaż lamp punktowych.
W sypialni również będzie potrzebne oświetlenie, aby nie musieć poruszać się w ciemnościach, aby móc przeczytać książkę przed podjęciem spać i do stworzenia intymnego klimatu. Rolę centralnego oświetlenia może pełnić żyrandol lub lampy punktowe. Nie może zabraknąć też źródła dyskretnego oświetlenia w postaci kinkietów cez taśm LED. Z kolei w sypialni idealnie sprawdzają się lampki nocne, warto tez pomyśleć o dodatkowym oświetleniu punktowym szafy, aby nie było problemów ze znalezieniem ubrania.