Okrągły stół – praktyczny i symboliczny

Stół to praktyczny mebel znajdujący się w każdym polskim domu. Nawet jeżeli nie jest to typowy stół jadalniany, który nie w każdym mieszkaniu udaje się wygodnie ustawić, to chociaż jego namiastka w postaci stolika w kuchni, służącego do jedzenia, a w najgorszym wypadku stolika kawowego, pełniącego obowiązki swojego większego brata. Jeżeli kuchnia jest sercem domu to z pewnością stół okrągły czy prostokątny jest jego najważniejszą częścią. 

Prostokątny stół, okrągły stół – nośnik wielu symboli

W kulturze europejskiej stół ma głębokie znaczenie symboliczne. Stół, przy którym zbierają się wszyscy członkowie rodziny, by wspólnie zjeść obiad stał się symbolem bezpiecznego domu i domowego ogniska, a poza tym:

  • przy stole spotkało się dwunastu apostołów, by zjeść ostatnią wieczerzę
  • stół ustawiano nad grobem wczesnochrześcijańskich pochówków
  • przy stole, zgodnie z nauką Kościoła, ustalono rytuał eucharystii
  • ołtarz w kościele katolickim jest tak naprawdę stołem, przy którym odtwarza się symbolicznie posiłek
  • i w końcu stół jest odwiecznym symbolem gościnności 

Długa historia okrągłego stołu

Okrągły stół ma szczególne znaczenie i niesie ze sobą wiele ważnych symboli. Koncepcja okrągłego stołu została wykorzystana jeszcze przez króla Artura, który swoją radę rycerską zapraszał do obrad właśnie przy okrągłym stole. Jego kształt gwarantował, że żaden z rycerzy nie zajmuje i nie powinien czuć się uprzywilejowany. Okrągły stół w ten sposób stał się symbolem porozumienia, równych praw i pełni głosu wszystkich uczestników. Motyw ten został wykorzystany w naszym kraju w 1989r. i do dzisiaj tamten czas przywołuje się jako obrady okrągłego stołu. 

okrągły stół

Jaki stół do domu prostokątny czy okrągły?

O wyborze stołu do domu decyduje dzisiaj przede wszystkim powierzchnia, jaką domownicy pragną przeznaczyć pod ten mebel. Okrągły stół z pewnością wymaga więcej przestrzeni, należy pamiętać o miejscu dla krzeseł. Natomiast sama powierzchnia stołu jest zdecydowanie bardziej ergonomiczna i praktyczna niż blat stołu prostokątnego. Miłośnicy pięknie nakrytego stołu, z wyraźnie zarysowaną przestrzenią środka stołu, przeznaczoną na specjalne naczynia, z pewnością wybiorą wariant okrągły. 

W materiałach wnętrzarskich widać wyraźnie utrzymujący się trend, polegający na ustawieniu w salonie małego okrągłego stołu z dwoma, trzema krzesłami. Stół główny znajduje swoje miejsce w kuchni, natomiast w salonie pojawia się okrągły stół, typu kawiarnianego. To wygodna i praktyczna opcja do zastosowania w każdej wielkości salonie. 

Comments are closed.