Jak wybrać krzesło biurowe?
Praca siedząca to spore wyzwanie dla kręgosłupa. Człowiek jest stworzony do ruchu, dlatego długotrwałe siedzenie przy biurku nie wpływa zbyt korzystnie na organizm. Nic więc dziwnego, że przy takim trybie życia często pojawiają się dolegliwości i bóle. Niektórzy jednak zmuszeni są do spędzania większości czasu w pozycji siedzącej, ze względu na charakter pracy zawodowej. Wtedy należy w jak największym stopniu zadbać o higienę i bezpieczeństwo pracy. Najważniejsze jest odpowiednie miejsce do siedzenia. Jakie krzesło biurowe wybrać?
Rodzaj krzesła — klasyczne czy kubełkowe?
Na rynku istnieje wiele modeli i rodzajów krzeseł. Różnią się one między sobą wyglądem, kształtem i przeznaczeniem. Krzesło biurowe klasyczne to najprostszy model, który posiada najczęściej minimalne możliwości, jeśli chodzi o regulacje. Jego zaletą jest niska cena oraz powszechna dostępność. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się krzesło biurowe kubełkowe, które posiada specjalnie wyprofilowane siedzisko oraz oparcie. Dzięki temu dobrze dopasowuje się do kształtów sylwetki. Oczywiście jest ono znacznie droższe od klasycznego modelu, jednak jeśli ktoś spędza dużo czasu przy biurku, to takie krzesło może być bardzo pomocne.

Wysokość krzesła biurowego
Wysokość krzesła biurowego jest bardzo ważna w kwestii zachowania zdrowego kręgosłupa. Nie może być ona ani zbyt duża, ani zbyt mała. Prawidłowa wysokość krzesła to taka, kiedy użytkownik podczas siedzenia może ułożyć nogi zgięte w stawach kolanowych pod kątem 90 stopni. Tą zasadą należy kierować się przy wyborze.
Siedzisko i podłokietniki
Siedzisko w krześle biurowym nie powinno być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Duża głębokość może spowodować, że użytkownik będzie się garbił, co wpłynie bardzo niekorzystnie na kręgosłup. Warto też wybrać siedzisko o zaokrąglonym brzegu, dzięki czemu długotrwałe siedzenie nie będzie powodowało dyskomfortu w tylnej części ud.
Krzesło biurowe — z kółkami czy bez?
Kółka w krześle biurowym to kwestia, która może nie wpływa na zdrowie, ale również jest istotna. Chodzi tutaj przede wszystkim o podłogę. Jeśli w biurze, czy innym miejscu, w którym ma stać krzesło, na podłodze znajdują się np. drewniane panele, to kółka nie będą najlepszym pomysłem. Każdy ruch krzesła będzie bowiem powodował powstawanie rys na parkiecie. Dlatego kwestia kółek powinna być rozpatrzona na podstawie rodzaju podłoża.